Tréma už vám nohy nepodrazí
Nastoupili jste do nového zaměstnání. V popisu pracovní pozice, kterou od tohoto okamžiku budete vykonávat, se snoubí všechny vaše sny a touhy po profesním uplatnění. Jenže v nové práci se od vás očekává, že budete pravidelně vystupovat s mluveným projevem na veřejnosti. Vaším úkolem je přednést svůj příspěvek na poradě vrcholového vedení, na konferenci či před naplněnou posluchárnou studentů. S technikami mluveného projevu se lehce seznámíte, ale jak si poradit s projevy trémy?
Je whistleblower člověk „na odstřel“?
Poslední dobou se v souvislosti s korupčními skandály ve veřejném sektoru skloňuje v různých pádech pojem whistleblower. Hovoří se také o zákonu, jenž by měl ochránit člověka, který ohlásí nepravosti na pracovišti, ať na úřadě nebo v jakékoliv jiné organizaci. Nemusí se jednat jen o trestnou činnost jako je korupce či podvodné obchodní jednání, porušení pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví, ale také o diskriminaci či šikanu na pracovišti. Jedná se o závažné porušování Zákoníku práce, avšak ten, kdo toto jednání ohlásí, se sám může stát terčem pronásledování a represí ze strany zaměstnavatele.
Jak si poradit s problematickými kolegy na pracovišti?
Problematičtí spolupracovníci neboli „černé ovce“ nám dovedou pořádně zatopit. Častokrát stojí neuspokojivé vztahy na pracovišti za výpovědí ze strany zaměstnance, která je spíše útěkem z „bojiště“. Po nástupu do nové práce možná přijde zjištění, že podobné problémové osobnosti se vyskytují i tam. Než přebíhat z deště pod okap, pojďme se podívat na to, s kým se můžeme setkat a jak se pokusit s ním vyjít.
Zaměstnání v call centru. Co můžete od takové práce očekávat?
Váš život je pestrý na různé události a činnosti. Možná studujete, cestujete, pracujete nebo se doma staráte o malé děti či osobu blízkou s chronickou nemocí či handicapem. Potřebujete si přivydělat a hledáte práci na částečný úvazek či s flexibilní pracovní dobou? V dnešní době to není snadné, mnoho pozic se zkráceným úvazkem na pracovních webech a v inzerátech nenajdete. Mezi nejčastěji opakujícími se jsou volné pozice na pozici operátora či operátorky call centra. Co taková práce obnáší?
Zákoník práce: Zkušební doba
Zkušební dobu upravuje paragraf 35 Zákoníku práce. Od 1.ledna 2014 platí novelizovaný Zákoník práce, změny se ovšem oblasti zkušební doby nedotkly.
Zákoník práce: Změny od 1.1.2012
Vláda schválila několik důležitých změn v Zákoníku práce, které se dotknou nejen zaměstnanců v pracovních poměrech, ale i brigádníků. Úpravy se týkají zejména odstupného, možností řetězení pracovního poměru na dobu určitou a výpovědi pro porušení léčebného režimu při pracovní neschopnosti. Dobrou zprávou u dohod o provedení práce je zvýšení počtu hodin až na 300 ročně.
Podnikání: Ohlášení živnosti a poplatky v prvním roce
Založení živnosti je dnes docela snadné a to především u živností volných. U těchto živností stačí splnit všeobecné podmínky provozování živnosti - dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Volné živnosti nejsou vázané na odbornou způsobilost ani na délku odborné praxe.
Živnostenský list od A do Z
Máte skvělý nápad, jak by se daly vydělat peníze? Už vás nebaví poslouchat nadřízené a chcete být vlastním pánem? Nejvyšší čas založit vlastní podnikání. Většina činností ale vyžaduje živnostenské oprávnění.
Podpora v nezaměstnanosti od 1.1.2011
Od 1.1. 2011 dochází k výrazným změnám ve vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Kdo má na podporu nárok a jak je to s odstupným? Seznamte se s novinkami, které čekají uchazeče na úřadu práce.
Nemocenská v roce 2011
Jaké změny nastaly ve vyplácení nemocenské v lednu roku 2011? Co to pro vás jako pro zaměstnance znamená a jak jsou na tom ostatní země v Evropské unii? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, přečtěte si následující článek.
Zákoník práce: Dohoda o pracovní činnosti
Dohodu o pracovní činnosti upravuje § 76 Zákoníku práce. Aby byla DPČ platná, musí být uzavřena písemně. Musí obsahovat sjednané práce, rozsah pracovní doby a dobu, na kterou se uzavírá.
Zákoník práce: Nárok na dovolenou
Podle Zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v délce nejméně 4 týdny v jednom kalendářním roce. Dovolená pro zaměstnance ve státních organizacích je ještě o týden delší - tedy 5 týdnů a dovolená pedagogických pracovníků činí dokonce 8 týdnů.